Test Turinga
Zapewne nie raz słyszeliście o sztucznej inteligencji. Z jednej strony jest masa filmów sci-fi, tj. Sztuczna inteligencja, Ja Robot, Łowca androidów, Star Wars czy Star trek. Z drugiej strony wielu z nas nie ma zielonego pojęcia o czym mowa.
Faktyczne, taka SI jak przedstawiona w filmach sci-fi daje nam tego jakiś obraz, ale stawia także wiele pytań. A wiele z nich jest nadal bez odpowiedzi.
Zacznijmy od tego czym taka Sztuczna Inteligencja jest (podam okrojoną definicję, potrzebną dla tego artykułu):
W połączeniu z robotyką i kilkoma innymi dziedzinami, jest to próba stworzenia maszyn zdolnych realizować częściowo lub w pełni, funkcje umysłu.
Oczywiście już na samym początku pojawiają się podstawowe problemy tj:
-podejmowanie pewnych decyzji mając niepełne dane na temat analizowanego problemu
-posługiwanie się językiem naturalnym
-logiczne rozumowanie (w tym dowodzenie twierdzeń, zarządzanie wiedzą itd.)
-i wiele innych
I tutaj pojawia się pytanie:
Skąd mamy wiedzieć czy dana maszyna jest inteligentna?
Z pomocą przychodzi nam tytułowy test Turinga, zaproponowany przez genialnego matematyka Alana Turinga.
Jest to sposób określenia zdolności maszyny do posługiwania się językiem naturalnym, mający dowodzić umiejętność myślenia w sposób podobny do ludzkiego (pl.wikipedia.org).
Mamy w takim teście sędziego(człowieka), który prowadzi rozmowę w języku naturalnym i jeśli nie jest on w stanie stwierdzić czy rozmawia z maszyną czy z człowiekiem, oznacza to, że maszyna przeszła test.
Czy taki test udało się przejść, którejkolwiek z maszyn?
We wrześniu 2011 roku program o nazwie CleverBot osiągnął w teście 59,3%, przez co zabrakło mu 4% do zwycięstwa testu, gdyż człowieka rozpoznało 63,3% sędziów.
Pierwszy raz w historii komputer oszukał ludzi i przeszedł test Turinga, udając 13 letniego chłopca o imieniu: Eugene Goostman, 7 września 2014 roku w siedzibie Royal Society. Autorem programu jest Vladimir Veselov, Eugene Demchenko oraz Siergieh Ulasen.
Jak widzimy, do pełnej sztucznej inteligencji, jeszcze wiele brakuje, lecz małymi krokami, dojdziemy do tego jak stworzyć SI udającą dorosłego człowieka.
Rośnie także liczba pytań z tym związanych: czy maszyny staną się kiedyś bardziej inteligentne niż ludzie? Czy inteligentne maszyny, będą w stanie zbudować inteligentne maszyny?
Pierwszy artykuł z kategorii sztuczna inteligencja. Będzie ich więcej i poruszę w nich tematy takie jak: sieci neuronowe, sztuczna samoświadomość itp.
Filed under: Sztuczna inteligencja - @ 20 października 2014 22:30
Tagi: cleverbot, inteligencja, sztuczna inteligencja, test, test Turinga, Turing